Enakopravnost

Nogometna zveza Slovenije je v letu 2022 pričela sodelovati v partnerskem projektu Evropske komisije na področju družbene vključenosti in raznolikosti. Projekt VERA – Voice for Equality and Rights of Women Athletes spodbuja enakopravnost in spoštovanje pravic športnic ter izboljšanje njihove zaščite in vrednotenja v športu. V projektu s podporo UEFA sodelujejo organizacije iz šestih držav.

Končni cilji projekta so:

  • Izboljšati zastopanost in podporo športnicam, ozaveščati o njihovih temeljnih pravicah v športu.
  • Širjenje in ozaveščanje športne javnosti o koristih enakosti spolov in raznolikosti v športu.
  • Ustvariti evropsko platformo za športnice, organizacije in strokovnjake za spodbujanje izmenjave dobrih praks in rešitev za opolnomočenje in sodelovanje na področju enakopravnosti in pravic športnic.
  • Spodbujati delovanje mentorstva med športniki in strokovnjaki ter medsebojno podporo med športnicami.

V projektu smo se osredotočili na štiri teme, za katere menimo, da so ključne za dobrobit šporntic:

1. FINANČNA PODPORA IN SOCIALNO VARSTVENE PRAVICE
2. MATERINSKE PRAVICE
3. TEHNIČNA IN ZDRAVSTVENA PODPORA
4. DOSTOP DO OBJEKTOV

Partnerji:

Vloga NZS:

Nogometna zveza Slovenije spodbuja mrežo športnih deležnikov, ki si prizadevajo za zaščito, napredek in promocijo pravic športnic, ki izboljšujejo raven njihove zaščite, spoštovanja in vrednosti v športu ter posledično gradijo pravičnejši športni svet.

Za boljše informiranje o tematiki, je bila najprej opravljena podrobna Analiza stanja statusa in pravic športnic v Evropi.  Raziskava je zajela prepoznavne evropske institucije in regulativne organe na področju športa. Prvi del je namenjen izčrpni seznanitvi z ukrepi na področju športa in športnic. V drugem delu pa dokument na podlagi ankete med športnicami in organizacijami poskuša predstaviti izkušnje in povratne informacije športnic glede 4. tem.

Analiza stanja v Sloveniji.pdf

Nogometna zveza Slovenije je decembra 2023 organizirala mednarodno delavnico, na kateri smo skupaj s partnerji izvedli t.i.  trening športnic, kjer smo športnice seznanili s projektom in podrobneje s 4. temami, ki jih obravnavamo ter testiranje PLATFORME.

 

Naslednji korak je bil predstavitev projekta in ciljem ter platforme slovenski športni in širši javnosti. V ta namen smo na NZS organizirali okroglo mizo, na kateri so sodelovali sogovorniki, ki so na različnih področjih povezani s športom:

ANDREJA LESKOVŠEK MCQUARRIE (Predsednica ŽNK Radomlje), ANDREJA JOŠT (predstavnica Atletske zveze Slovenije), ŠPELA HUS (Izvršna direktorica Gimnastične zveze Slovenije), RAŠA SRAKA (Predsednica Komisije športnikov na OKS), MATJAŽ JAKLIČ (Vodja Tehničnega sektorja NZS), DEJAN PLASTOVSKI (Generalni direktor Direktorata za Šport), MARTA BON (Predsednica Komisije za enakost spolov OKS), BLAŽ TOMAŽIN BOLCAR (odvetnik, strokovnjak za športno pravo), ANDREJA HOLSEDL (športna psihologinja), ROŽLE PREZELJ (Varuh športnikovih pravic).

KONČNI PRODUKT PROJEKTA JE SPLETNA PLATFORMA: https://www.veranetwork.it

Orodje za mreženje ljudi, organov in institucij, ki se ukvarjajo s krepitvijo in zaščito pravic športnic ter hkrati izobraževalna podpora za povečanje ozaveščenosti in znanja.

 

DELI NA