Nacionalni nogometni center Brdo je v minulem tednu gostil delavnico za tehnične direktorje nogometnih zvez, ki jo je v sodelovanju z Nogometno zvezo Slovenije organizirala Mednarodna nogometna zveza (FIFA).
Med ponedeljkom in petkom so predstavniki trinajstih nogometnih zvez spregovorili o pomembnih temah v razvoju nogometa. Delavnica se je dotaknila izobraževanja trenerjev in analize le-tega, opazovanja treningov in igralcev, filozofije nogometa in še marsičesa drugega. Na delavnici poimenovani »FIFA Course for MA Technical Directors«, so poleg soorganizatorice Slovenije sodelovali še predstavniki Armenije, Azerbajdžana, Belorusije, Estonije, Finske, Kazahstana, Latvije, Lihtenštajna, Litve, Makedonije, Poljske, Rusije in Ukrajine.
Na Brdu pri Kranju so pomembno vlogo odigrali tudi predstavniki FIFA. Jean-Marie Conz, višji tehnični direktor FIFA, je spregovoril o pomenu takšnih delavnic. »Delavnice za tehnične direktorje so izjemno pomembne za vse zveze po svetu, ki jih je kar 211. Skrbeti moramo za razvoj nogometa in prav tehnični direktorji so srce razvoja. Delavnico smo prvič pripravili leta 2016, organiziramo pa jo na področju vseh šestih celinskih zvez. Med šestnajstimi delavnicami smo tri organizirali v Evropi, tukajšnja je zadnja. Delavnica bo dala informacije za nadaljevanje dela in izobraževanja tehničnih direktorjev, ki v vsaki zvezi nimajo pravega položaja. Včasih nam je premalo mar za razvoj,« je dejal Conz, ki je pohvalil odlično organizacijo delavnice in poudaril, da bo FIFA tudi v prihodnje skušala okrepiti vlogo tehničnih direktorjev nacionalnih zvez.
Conz se je dotaknil tudi vsebine delavnic: »Tedensko delavnico sestavljajo štirje stebri. Prvi je predstavitev vseh direktorjev, saj bi radi izvedeli več o njihovem delu in položaju. Drugo področje delavnice je predstavljalo prikaz izobraževanja trenerjev, treninga ekipe in tekme. Tehnični direktorji so morali pripraviti analizo ter spregovoriti o težavah in rešitvah. Tretji steber delavnice predstavlja management področja dela tehničnih direktorjev, ki so najprej analizirali položaj, na podlagi tega pripravili strategijo ter izvedbo in nadzor le-te. Gre za ponavljajoč cikel. Zadnje področje delavnice pa predstavlja okrogla miza med mednarodno in nacionalnimi zvezami. Tako izvemo več o tem, kako lahko pomagamo. Pristopi k razvoju se lahko spreminjajo glede na celino, v Evropi je najpomembnejša pomoč na tehničnem in tudi infrastrukturnem področju.«
Kot že zapisano, je bila Nogometna zveza Slovenije v vlogi gostiteljice petdnevne delavnice, o kateri je spregovoril tudi Matjaž Jaklič, tehnični direktor NZS: »Lahko smo počaščeni, da smo gostili seminar tehničnih direktorjev. To je prvi takšen seminar, ki ga je pripravila FIFA. Ima velik pomen glede vloge tehničnih direktorjev nogometnih zvez. V preteklosti se nikoli nismo pogovarjali o vlogi tehničnih direktorjev, predvsem pa smo imeli sedaj možnost, da smo izmenjali mnenja s kolegi iz Evrope. To je dodana vrednost delavnice. Upamo, da nam bo prisluhnila tudi UEFA in bomo lahko tudi v okviru evropske nogometne zveze pričeli izvajati izobraževanja tehničnih direktorjev.«
Jaklič se je strinjal s Conzem, da se vloge tehničnih direktorjev razlikujejo od zveze do zveze, saj se nekateri med njimi bolj kot izvajanju razvojnih programov, kar je ključna vloga tehničnega direktorja, posvečajo administrativnim nalogam. Tehnični direktor NZS pa se je dotaknil tudi učinka seminarja: »V tem tednu smo skozi pogovore z ostalimi kolegi spoznali vlogo tehničnega direktorja. Lahko rečem, da v NZS v okviru našega sektorja pokrivamo vsa strateška področja, ki so potrebna v nogometu. Moramo pa razmišljati o tem, da se človeški viri na zvezi povečajo in s tem razbremenimo tehnične direktorje in jim omogočimo strateško delo.«
Tekst: NZS
Foto: NZS/MA