
V Mariboru se je zbrala moška članska futsal reprezentanca. Pred njo sta zadnji tekmi rednega dela kvalifikacij za evropsko prvenstvo, ki bo prihodnje leto v Latviji in Litvi. V prihodnjih dveh Slovenija proti Norveški v Mariboru (Športna dvorana Tabor, 10.4. ob 18.00) in 15.4. ob 18.00 uri v Berettyóújfalu proti Madžarski.
Na 1. mestu
Slovenija je na prvih štirih tekmah premagala Norveško (1:2), Madžarsko (5:4) in dvakrat Črno Goro (3:7 in 5:1). Vse skupaj je dovolj za prepričljivo 1. mesto pred zadnjo tretjino kvalifikacij. Slovenijo le še točka loči od uvrstitve na skupno osmo, sicer pa že sedmo zaporedno evropsko prvenstvo.
Kvalifikacije za EP 2026:
10.4.
Slovenija – Norveška (18.00)
15.4.
Madžarska – Slovenija (18.00)
Vsi zdravi
„Zbrali smo. Dobre volje ne manjka. Vesel sem, ker so vsi igralci zdravi, to je osnovni predpogoj za karkoli. Fantje so v tekmovalnem ritmu. Pričakujem, da so v taki formi, kot so bili na predhodnih tekmah. To pomeni, da smo odlični, kot smo že cele kvalifikacije. Ne gledamo na to, da moramo osvojiti točko, ampak na vsaki tekmi nas zanima zmaga. Tako bo tudi proti Norveški in verjamem, da nam bo uspelo,“ je povedal selektor Tomislav Horvat, ki se je dotaknil konkurence. Norveška je dosedaj dobila dve tekmi – z 0:1 je premagala Črno goro, s 4:2 doma Madžarsko. Slovenija ima po dveh tretjinah kvalifikacij 12 točk, Madžarska in Norveška po šest, Črna gora na prvo točko še čaka.
Brez popuščanja
„Norveška ima realne možnosti za napredovanje. Če premagajo nas in potem še Črno goro doma, mi pa potem premagamo Madžare, gredo Norvežani v dodatne kvalifikacije. Zato bo tekma težka, zahtevna, brezkompromisna. Nihče ne želi izgubljati, nihče ne bo popuščal. Tudi mi ne bomo! Želimo dokazati, da smo najboljša ekipa v skupini,“ je jasen selektor, ki dodaja:
„Norvežani so si nabrali nekaj dodatnih izkušenj skozi te kvalifikacije, a moramo tudi vedeti, da bomo sedaj igrali v Sloveniji. Na Norveško je bilo treba potovati. Pot je bila dolga, za tem nam je uspela dobra regeneracija. Na tisti tekmi smo bili veliko boljši, a zmagali le z 2:1. Futsal je tak šport, da tudi ko vodiš za dva gola, nisi niti malo siguren, ali toliko boljši, kot smo bili mi na Norveškem, da boš na koncu dobil tekmo in trepetaš. Uspelo nam je. A kot sem rekel: igra se v Sloveniji, računam na naše navijače in pravo vzpodbudo s tribune. Pričakujem tekmo na visokem nivoju in našo zmago.“
Slovenija AA:
Matej Fideršek (FK Dobovec), Denis Knežević (FK Dobovec), Marko Peček (FK Dobovec), Tilen Rajter (FK Dobovec), Teo Turk (HMNK Rijeka HRV), Max Vesel (HMNK Rijeka HRV), Žiga Čeh (HMNK Rijeka HRV), Jeremy Bukovec (Kelme Osijek HRV), Igor Osredkar (MNK Bubamara BiH), Luka Čop (MNK Futsal Dinamo HRV), Klemen Duščak (MNK Novo Vrijeme Makarska HRV), Uroš Đurić (MNK Olmissum Omiš HRV), Nejc Berzelak (FK Siliko), Žan Janež (FK Siliko).
Lestvica Skupine 4:
Slovenija 12
Madžarska 6
Norveška 6
Črna gora 0
Kako na EP?
Na evropsko prvenstvo, ki bo leta 2026 v Latviji in Litvi, bodo napredovali zmagovalci vseh desetih kvalifikacijskih skupin, najboljših osem drugouvrščenih zasedb pa čakajo dodatne kvalifikacije. Slovenija je doslej igrala na sedmih evropskih prvenstvih (2003, 2010, 2012, 2014, 2016, 2018 in 2022). Dvakrat se je uvrstila v drugi del tekmovanja - v letih 2014 in 2018 je igrala v četrtfinalu.
Tekst: D.P.
Foto: R.L./Nzs.si