13.12.2024 | NZS
Radenko Mijatović: "Nogomet je resnično povezal Slovenijo"

Decembrski intervju s predsednikom Nogometne zveze Slovenije v reviji Naš Nogomet je postal že večletna tradicija, ob izteku leta 2024 pa je imel Radenko Mijatović še toliko več razlogov za zadovoljstvo. Ob vseh rezultatskih uspehih reprezentanc, ki se jih dotaknemo v intervjuju, je prejel tudi novo zaupnico nogometne družine. Ponovno izvoljen brez protikandidata bo Radenko Mijatović v vlogi predsednika NZS vsaj do leta 2028. In kako je videl leto 2024?

Kakšno je bilo leto 2024 za Nogometno zvezo Slovenije? Katere dosežke ocenjujete za ključne?

Rečem lahko, da je bilo leto 2024 za Nogometno zvezo Slovenije izjemno uspešno. Naša članska reprezentanca se je najprej z uvrstitvijo na evropsko prvenstvo, potem pa še v osmino finala, zapisala v zgodovino slovenskega nogometa. Prav tako ne smemo spregledati dosežkov mlade reprezentance, ki se je prav tako uvrstila na evropsko prvenstvo, s čimer je pokazala, da imamo izjemno obetavno generacijo za prihodnost. Ponosni smo lahko na uspehe ženske reprezentance, ki si je ponovno zanesljivo priigrala skupino B, dobre rezultate so tako v moških kot ženskih kategorijah dosegale tudi naše mlajše selekcije, kar govori o kakovostnem delu z mladimi. Futsal reprezentance so ostale na visoki ravni. Vse te uspehe vidim kot rezultat dolgoročnega in premišljenega dela na vseh ravneh – tako na zvezi kot v klubih in medobčinskih nogometnih zvezah. Z vsem tem sem več kot zadovoljen.

Slovenska članska reprezentanca se je po štirinajstih letih ponovno uvrstila na veliko tekmovanje in v Nemčiji navdušila. Brez poraza po rednem delu se je morala posloviti po enajstmetrovkah s Portugalsko. Kako ste spremljali nastope varovancev Matjaža Keka na evropskem prvenstvu?

Na prvenstvu sem bil z vsem srcem predvsem navijač naše reprezentance, hkrati pa sem tam opravljal tudi svojo funkcijo predsednika Nogometne zveze Slovenije. Doživljanje tega turnirja je bilo naravnost nepozabno. Ekipa Matjaža Keka je pokazala neverjetno srčnost, disciplino in kolektivno moč, s čimer je navdušila celotno Slovenijo in si pridobila spoštovanje širše nogometne javnosti. Vsaka tekma je dokazala, da ima Slovenija reprezentanco, ki se lahko kosa z najboljšimi. Tudi proti vrhunskim ekipam, kot sta Anglija in Portugalska, smo dokazali, da smo trd oreh in da sodimo na takšna tekmovanja. Čeprav je bilo slovo po enajstmetrovkah boleče, je ponos zaradi prikazane igre izjemen. To evropsko prvenstvo bo za vedno ostalo v spominu – ne le kot športni uspeh, ampak tudi kot dokaz, kaj vse je mogoče z delom in enotnostjo.

Kako pomembna je uvrstitev članske reprezentance na evropsko prvenstvo za razvoj slovenskega nogometa? Kaj je najpomembnejša stvar, ki jo je slovenski nogomet dobil s to uvrstitvijo?

Uvrstitev članske reprezentance na evropsko prvenstvo je izjemnega pomena za celotno Slovenijo, ne le slovenski nogomet. Predstavlja dokaz dolgoročnega in premišljenega dela ter dokazuje, kako zelo kakovostni so naši reprezentanti z izjemnim kapetanom Janom Oblakom na čelu. Prav tako jasno dokazuje kakovost strokovnega dela selektorja Matjaža Keka in njegovega strokovnega štaba. Tak uspeh ni naključje, temveč rezultat trdega dela na vseh ravneh. Nogomet je s tem utrdil svojo prepoznavnost in vodilno vlogo med športi v Sloveniji. Sledi globalnim trendom. Postali smo še bolj zanimivi oglaševalcem in poslovnim partnerjem za poslovna sodelovanja na več ravneh. Odlično smo predstavili Slovenijo in odprli povezave med tujimi in domačimi podjetji, utrdili prepoznavnost države. Pokazali smo, da je z dobrim delom in vztrajnostjo mogoče doseči veliko.

To je bil resnično izjemen dosežek, sploh če upoštevamo, katerih držav ni bilo na tem prvenstvu. Naša reprezentanca se je predstavila kot organizirana, borbena in izjemno ponosna ekipa. Takšne predstave so navdih in promocija za celotno državo. Najpomembnejše, kar smo s to uvrstitvijo dobili, je sporočilo, da moramo zaupati v slovenski nogomet in slovensko nogometno stroko na vseh ravneh ter da moramo v nogomet še naprej vlagati in ga razvijati. To prvenstvo je hkrati navdih mladim generacijam, da verjamejo, da je vse mogoče, če se posvetijo delu in zasledujejo svoje cilje.

V Nemčiji je Slovenijo spremljalo ogromno število navijačev. Ste pričakovali, da bodo Slovenci pripravili takšno vzdušje?

Glede na to, da smo se uvrstili na veliko tekmovanje, in glede na to, da so bila prizorišča blizu, sem vseskozi poudarjal, da bodo slovenski navijači rekordno množično obiskali tekme v Nemčiji in močno podprli reprezentanco, a to, kar so Slovenci ustvarili v Nemčiji, je preseglo vsa moja pričakovanja. Tako na stadionih kot tudi v navijaških conah in doma pred zasloni so pokazali, kako srčni in predani navijači smo Slovenci, še posebej ob športnih uspehih. Naši navijači so ustvarili izjemno vzdušje, ki je dalo naši ekipi dodatno energijo in moč. Hkrati so se predstavili v najlepši luči – kot kulturni, strastni in pozitivni podporniki, kar je dodatno pripomoglo k temu, da je bila podoba naše reprezentance in celotne Slovenije na tem prvenstvu izjemno pozitivna. Zahvaljujem se vsem, ki so bodrili ekipo, bodisi v Nemčiji bodisi doma. To enotnost in ponos čutimo vsi v slovenskem nogometu.

Gledanost evropskega prvenstva je bila rekordna. Vsako tekmo Slovenije si je ogledalo povprečno 500.000 gledalcev. Kako ste vi čutili nogometno mrzlico, ki je tresla Slovenijo?

Nogometno mrzlico, ki je prevzela Slovenijo, sem čutil predvsem prek številnih sporočil podpore in navdušenja, ki so prihajala iz domovine. Čeprav sem dogajanje spremljal na stadionih, sem ves čas zaznaval, kako močno Slovenci živijo za nogomet in kako močno so naši navijači dihali z reprezentanco. Nogomet je v teh trenutkih resnično povezal Slovenijo tudi pred TV-zasloni.

V času evropskega prvenstva je NZS skupaj s pristojnim ministrstvom in Javno agencijo RS za spodbujanje investicij, podjetništva in internacionalizacije organizirala uspešno gospodarsko-poslovno konferenco v Münchnu. Zakaj so takšni dogodki izredno pomembni?

Takšna velika tekmovanja, kot je evropsko prvenstvo, ponujajo izjemno priložnost, da država izkoristi pozornost mednarodne javnosti za svojo promocijo in krepitev gospodarstva. Organizacija gospodarsko-poslovne konference v Münchnu je na odličen način prikazala, kako so šport, gospodarstvo in turizem povezani, kar je pripomoglo k širši prepoznavnosti Slovenije na svetovnem zemljevidu. Povezovanje med Slovenijo in Nemčijo prinaša nove poslovne priložnosti za obe državi, kar je izjemno pomembno, saj je Nemčija eden najpomembnejših trgov za slovensko gospodarstvo. Hkrati je bila konferenca priložnost za predstavitev Slovenije kot okolja z bogatimi investicijskimi priložnostmi ter kot države, ki ponuja inovativne rešitve in visoko usposobljeno delovno silo. Takšni dogodki krepijo poslovne odnose, odpirajo vrata za nova partnerstva in spodbujajo razvoj, ki ima lahko dolgoročne koristi za našo državo. To pa je še en dokaz, da šport presega meje igrišča in postaja gonilna sila širšega družbenega napredka.

Še pred evropskim prvenstvom je na prijateljski tekmi v Sloveniji gostovala Portugalska. Nam lahko razkrijete podrobnosti, kako je prišlo do gostovanja reprezentance z megazvezdnikom Cristianom Ronaldom v Sloveniji?

Gostovanje Portugalske z megazvezdnikom Cristianom Ronaldom v Sloveniji je bil cilj, ki smo si ga želeli uresničiti že prej, vendar zaradi različnih razlogov to ni bilo mogoče. Ta tekma je bila izjemno pomembna za nas, saj je omogočila slovenskim navijačem, da na domačih tleh vidijo enega največjih nogometnih zvezdnikov vseh časov, ki je idol in navdih številnim generacijam. Odločilne zasluge za to gostovanje gredo predsedniku Uefe, brez katerega bi takšen dogodek bistveno težje organizirali. To je bil pomemben trenutek za slovenski nogomet, saj ni šlo le za spektakel na igrišču, temveč tudi za promocijo športa in navdih za mlade nogometaše in nogometne navdušence v Sloveniji, za reprezentanco pa je bil to izjemen test pred evropskim prvenstvom.

V zaključku leta so se na veliko tekmovanje uvrstili tudi reprezentanti mlade reprezentance. Glede na to, kako težko se je uvrstiti na to prvenstvo, je jasno, da gre za izjemen uspeh. Kaj ste povedali selektorju Ačimoviću po uvrstitvi in kaj pričakujete od reprezentance na Slovaškem?

To je res izjemen uspeh, za katerega sem iskreno čestital selektorju Milenku Ačimoviću, njegovemu strokovnemu štabu in vsem igralcem. Uvrstitev na evropsko prvenstvo mlade reprezentance potrjuje kakovost naših mladih nogometašev, predvsem pa dokazuje, kako trdo se dela v mlajših selekcijah. Po takšnem dosežku je jasno, da je prihodnost slovenskega nogometa svetla. Je pa to tudi dokaz, da imamo generacijo z ogromnim potencialom, in upam, da se bodo fantje še naprej razvijali v pravo smer. Nekateri od njih bodo kmalu, če niso že, potrkali na vrata članske reprezentance. Pričakujem pa, da bodo fantje na Slovaškem igrali sproščeno in z enako borbenostjo, kot so jo pokazali v kvalifikacijah. Želim si, da se osredotočijo na svojo igro, pridobijo dragocene izkušnje in uživajo v vsakem trenutku tega velikega tekmovanja. Rezultat je pomemben, a ključno je, da ostanejo zvesti svojemu slogu in pokažejo, kaj vse so sposobni doseči.

Poleg moške je bila uspešna tudi ženska reprezentanca. Kako ocenjujete njen napredek in rezultate v tem letu? Pod vodstvom Saše Kolmana so dekleta izgubila le proti Avstriji, ob tem pa skoraj prišle na evropsko prvenstvo.

Ženska reprezentanca je v letošnjem letu dosegla velik napredek. Pod vodstvom selektorja Saše Kolmana so igralke pokazale visoko raven kakovosti in borbenosti, kar jih je pripeljalo na prag uvrstitve na evropsko prvenstvo. Čeprav so v dodatnih kvalifikacijah naletele na močno ekipo Avstrije, ki je bila tokrat premočna, so dokazale, da se lahko enakovredno kosajo z najboljšimi. Ta dosežek je rezultat trdega dela igralk, strokovnega štaba in tudi podpore Nogometne zveze Slovenije. Zato je ključnega pomena, da nadaljujemo v tej smeri, še naprej podpiramo razvoj ženskega nogometa in ustvarjamo pogoje, v katerih bodo naše igralke lahko dosegale športne uspehe.

Leto ostalih mladinskih selekcij je bilo uspešno, reprezentanci U17 in U19 sta se uvrstili v drugi del kvalifikacij in se bosta v letu 2025 potegovali za nastop na evropskem prvenstvu. Slovenija je v zadnjem obdobju vedno na evropskih prvenstvih ali pa blizu njih – morda to pomeni, da se nam ni treba bati za prihodnost?

To je še en jasen dokaz, da se načrtno in kakovostno delo z mladimi reprezentancami ter v klubih z mlajšimi selekcijami obrestuje. Veseli me, da so naši mladi nogometaši redno konkurenčni na evropski ravni, saj to pomeni, da slovenski nogomet stoji na trdnih temeljih in da se lahko upravičeno nadejamo novih uspehov. Seveda je nogomet šport, pri katerem so rezultatski vzponi in padci vedno del zgodbe, a glede na delo, ki ga opravljamo na teh ravneh, za prihodnosti slovenskega nogometa ni treba skrbeti. Generacije, ki prihajajo, dokazujejo svojo kakovost in pripravljenost tekmovati na najvišji ravni, kar je ključni pokazatelj, da se razvijamo v pravo smer. Cilj je ohraniti kontinuiteto dela in ustvarjati igralce, ki bodo ne le uspešni v mladinskih selekcijah, temveč bodo nekoč potrkali tudi na vrata članske reprezentance in prispevali k njenim uspehom.

Kako pomembno je delo z reprezentancami mlajših starostnih kategorij za dolgoročni razvoj slovenskega nogometa?

Delo z mladinskimi reprezentancami je izjemno pomembno, saj predstavlja temelj dolgoročnega razvoja slovenskega nogometa. Ključnega pomena je, da je to delo načrtno in dolgoročno naravnano, temelječe na tesnem sodelovanju med selektorji, strokovnimi vodstvi in klubi, v katerih se mladi igralci primarno razvijajo. Ne smemo pozabiti, da je kakovostno delo v klubskih akademijah ključni dejavnik za razvoj in privabljanje mladih talentov. Dvig standardov in kakovosti dela v teh akademijah neposredno vpliva na prihodnost slovenskega nogometa. Na Nogometni zvezi Slovenije pa podpiramo in spodbujamo kakovostno delo v klubih. NZS zagotavlja reprezentancam vse potrebne pogoje za optimalen razvoj, omogoča največje mogoče število tekem in treningov na letni ravni, kar mladim igralcem daje priložnost za pridobivanje neprecenljivih izkušenj. Prav to je ključno za razvoj mladih igralcev, ki bodo nekoč postali nosilci igre v članski reprezentanci ter ambasadorji slovenskega nogometa na mednarodnem odru.

Futsal reprezentanca kljub menjavi generacije ostaja med najboljšimi evropskimi reprezentancami. Zdaj si želi tudi na svetovno prvenstvo. Verjamete, da bomo varovance Tomija Horvata kmalu videli med najboljšimi na svetu? Kje je danes slovenski futsal?

Slovenski futsal je že vrsto let stalnica na evropskem zemljevidu, kar je izjemno vzpodbudno. Naša reprezentanca se redno uvršča na velika tekmovanja, kar dokazuje kakovost in kontinuiteto dela v našem futsalu. Pod vodstvom selektorja Tomija Horvata je ekipa kljub menjavi generacije ohranila visoko raven igre in konkurenčnosti. Verjamem, da je uvrstitev na svetovno prvenstvo dosegljiv cilj, saj imamo talentirane igralce, predano strokovno vodstvo in podporo celotne nogometne skupnosti.

NZS je skupaj s prvoligaši prvič razvila strategijo za razvoj prvoligaškega tekmovanja. Kaj je tisto, kar bi izpostavili? Kakšni so glavni strateški cilji?

Prva liga Telemach, ki predstavlja najvišjo raven tekmovanja v slovenskem nogometu, ima ključno vlogo pri umeščanju slovenskega nogometa na evropski zemljevid. Strategija, ki smo jo razvili skupaj s prvoligaši, se osredotoča na številne pomembne izboljšave, ki so ključne za dolgoročni razvoj lige in slovenskega nogometa. Poudarjeno je izboljšanje infrastrukture, saj so sodobni stadioni ključni za privabljanje gledalcev in zagotavljanje varnosti na tekmah. Želimo povečati zanimanje navijačev in širše javnosti za tekmovanje ter okrepiti prepoznavnost lige ter njeno komercializacijo. Poleg tega si prizadevamo za zagotavljanje varnosti na stadionih in izven njih, saj je to ključno za prijetno navijaško izkušnjo. Cilj strategije je, da prva slovenska liga ne bi bila le kakovostno domače tekmovanje, temveč liga, ki bi privabila še več navijačev, predstavnikov medijev in investitorjev, ter okolje, v katerem bi lahko slovenski klubi uspešno razvijali igralce in se konkurenčno kosali na evropski sceni. Zapisani glavni strateški cilji so razvojno upravljanje lige ter soustvarjanje regulatornega in podpornega okolja, povečanje privlačnosti lige in izboljšanje uporabniške izkušnje ter izboljševanje infrastrukturnih in organizacijskih pogojev delovanja klubov.

V letošnji sezoni Prve lige Telemach gledamo precej izenačeno prvenstvo, nekoliko je odskočila le Olimpija, štiri ekipe so v desetih točkah, Bravo sicer s tekmo manj. Kako gledate na razmerja moči v ligaškem tekmovanju in kako vplivajo na zanimivost prvenstva?

Za prvenstvo je zelo pozitivno, da je več klubov tako izenačenih, saj to povečuje napetost in privlačnost tekem. Igralci in ekipe morajo biti na vsaki tekmi na najvišji ravni, kar dviguje splošno kakovost lige in zanimanje navijačev. Takšna izenačenost je odlična tudi za promocijo slovenskega klubskega nogometa, saj kaže, da je tekmovanje resnično konkurenčno. Ob tem je treba izpostaviti tudi uspehe Olimpije in Celja v Konferenčni ligi, kar dodatno prispeva k ugledu slovenskega nogometa na evropskem prizorišču. Njuni rezultati dokazujejo, da se lahko slovenski klubi uspešno kosajo tudi na mednarodni ravni, kar je izjemno pomembno za razvoj in prepoznavnost celotne lige. Seveda pa si želim, da bi bilo v prvoligaških ekipah še več doma vzgojenih nogometašev. V NZS to spodbujamo z različnimi ukrepi, saj verjamemo, da je razvoj domačih igralcev ključen za dolgoročno rast slovenskega nogometa. Prepričan sem, da bo tekmovanje še naprej zelo zanimivo in se že veselim nadaljevanja sezone.

NZS je v letu 2024 vztrajala s pravilom doma vzgojenega igralca, pa čeprav so ga nekateri klubi poskusili zaobiti. V Srbiji razmišljajo o povečanju števila doma vzgojenih igralcev v začetni enajsterici, kaj pa v prihodnosti to pravilo pomeni za slovensko ligo?

Ocenili smo, da moramo z dodatnimi ukrepi nujno zagotoviti večjo vključenost doma vzgojenih igralcev v našem najvišjem rangu tekmovanja. Takšno pravilo ima široko podporo, saj podobni ukrepi veljajo tudi na Uefini ravni. Zavedamo se, da profesionalizacija nogometa in razvoj klubov prinašata tudi večjo globalizacijo ter vpetost v mednarodne tokove. Kljub temu ne smemo zanemariti naših nogometnih korenin in primerjalnih prednosti, med katerimi je vzgoja domačih igralcev ena ključnih. To pravilo dolgoročno prispeva k razvoju slovenskih talentov, krepi identiteto naših klubov ter ohranja močno vez med navijači in lokalnimi ekipami. Verjamemo, da bo s tem slovenska liga še naprej rasla tako v kakovosti kot v prepoznavnosti.

Dva slovenska kluba sta v prenovljeni Konferenčni ligi prišla v skupinski del. Blizu so bili tudi Mariborčani. Je to pokazatelj, da je slovenski nogomet konkurenčen evropskemu?

Sodelovanje Olimpije in Celja v Konferenčni ligi je zelo pozitivno, še posebej ker sta oba kluba rezultatsko uspešna in zelo lepo predstavljata slovenski nogomet. Sodelovanje v Uefinih tekmovanjih, sploh pa preboj v t. i. ligaški del tekmovanja, je ključnega pomena za slovenski nogomet – igralci se razvijajo, raste jim vrednost na mednarodnem tržišču, klubi so finančno nagrajeni, zanimanje publike je večje, vse to pa vpliva na boljšo organizacijo klubov in posredno tudi na naše prvoligaško tekmovanje. Prek Uefinih solidarnostih sredstev za razvoj mladih pa so zaradi teh dosežkov več deležni tudi ostali slovenski klubi.   

EON NextGen liga se uveljavlja kot zadetek v polno v mladinskem klubskem nogometu. Kako ocenjujete razvojno ligo zdaj?

EON NextGen liga je odličen projekt, ki se je izkazal za zadetek v polno v kontekstu mladinskega klubskega nogometa. Razvoj mladih igralcev je ključen za prihodnost slovenskega nogometa, ta liga pa pomembno prispeva k temu, da se mladi talenti razvijajo v konkurenčnem in kakovostnem okolju. Liga omogoča, da mladi igralci igrajo na višji ravni in se soočajo z izzivi, ki pospešujejo njihov nogometni napredek. Poleg tega spodbuja klube, da več vlagajo v delo z mladimi, kar dolgoročno krepi celoten sistem slovenskega nogometa. V tem trenutku lahko rečem, da se liga razvija v pravo smer in da bo njen vpliv na razvoj mladih igralcev vse večji.

Slavko Vinčić je leta 2024 sodil v finalu Lige prvakov in polfinalu evropskega prvenstva. Slovenski sodniki imajo v evropskem prostoru odličen sloves, bi rekli, da gre v primeru Slavka Vinčića za največji uspeh slovenskega sojenja?

Vsekakor je Slavko Vinčić pokazal svojo izjemno kakovost in si, skupaj s svojimi pomočniki, zasluži vse pohvale za ta dosežek. Gre za res izjemen uspeh slovenskega sojenja. Takšen uspeh pa ni zgolj rezultat njegovih vrhunskih individualnih sposobnosti, ampak tudi plod strokovnega in dolgoročno naravnanega dela naše sodniške organizacije, ki sistematično podpira razvoj sodnikov na vseh ravneh. Vinčičev dosežek potrjuje odličen ugled slovenskih sodnikov v evropskem prostoru in hkrati kaže, da imamo pri nas pogoje in znanje za vzgojo najboljših sodnikov na svetu. Gre za mejnik v zgodovini slovenskega sojenja, ki služi kot navdih za prihodnje generacije.

Infrastrukturni projekti so bili tudi v letu 2024 v središču delovanja NZS. V naslednjem obdobju se bo v infrastrukturo vložilo še devet milijonov evrov, NZS pa sploh ni lastnik objektov, ki se posodabljajo. Kako gledate na vse skupaj?

Infrastrukturni projekti so eden ključnih strateških ciljev NZS, saj so kakovostni športni objekti osnova za dolgoročen razvoj nogometa. Čeprav NZS ni lastnica objektov, smo v sodelovanju z državo, lokalnimi skupnostmi in klubi strateško usmerjeni v posodabljanje in izboljševanje nogometne infrastrukture. Posebej pomembno je sofinanciranje s strani Uefe, ki je naš najpomembnejši partner in ključno prispeva k razvoju slovenskega nogometa. S temi sredstvi ne izboljšujemo le stadionov v Prvi ligi Telemach, ampak tudi trenažne centre ter infrastrukturo v manjših okoljih in klubih po Sloveniji. To ni pomembno le za vrhunski nogomet, temveč tudi za lokalne skupnosti, saj s tem ustvarjamo boljše pogoje za delo z mladimi in spodbujamo širšo udeležbo v športu. Projekti, ki jih izvajamo, so izraz zavezanosti NZS k razvoju nogometa na vseh ravneh.

Na katerih področjih vidite največje možnosti za nadaljnji razvoj slovenskega nogometa na reprezentančni in klubski ravni?

Največje možnosti za nadaljnji razvoj slovenskega nogometa vidim predvsem na področju izboljšanja infrastrukture, pri čemer je ključnega pomena, da zagotovimo več nogometnih površin za delo z mladimi in s tem poskrbimo za kakovostne pogoje za trening na vseh ravneh. Prav tako je pomembno graditi pozitivno podobo nogometa, ki bo privabila nove generacije igralcev, navijačev in podpornikov. Kakovostno izobraževanje in strokovno delo nogometnih trenerjev sta ključna za nadaljnji napredek, saj trenerji predstavljajo temelj za razvoj posameznikov in ekip. Na reprezentančni ravni moramo ohraniti dolgoročno naravnane programe, ki bodo zagotavljali mednarodno primerljivost. Rezultati naših reprezentanc kažejo, da smo na pravi poti, in pomembno je, da to kontinuiteto nadaljujemo.

Na klubski profesionalni ravni vidim velik potencial v boljši organiziranosti klubov, povečevanju obiskanosti tekem ter rednem sodelovanju v Uefinih klubskih tekmovanjih, kar prinaša finančne in razvojne koristi. Hkrati moramo skrbeti za amaterske klube in vse nogometne regije, ker nam to zagotavlja širšo vključenost. Večja udeležba ljudi različnih starosti v rednih nogometnih in športnih aktivnostih prispeva tudi k zdravju družbe in povezanosti lokalnih skupnosti. Z usklajenim delom na vseh teh področjih lahko slovenski nogomet še naprej raste.

Ali mislite, da bo nogomet v prihodnosti doživljal spremembe, kot jih nekateri drugi športi, ki si prizadevajo biti čim bolj atraktivni za mlade gledalce? V katero smer se nogomet lahko razvije?

Nogomet že danes doživlja pomembne spremembe, ki jih narekuje razvoj tehnologije, in te bodo zagotovo še bolj vplivale na prihodnost športa. Tehnološke inovacije, kot so VAR, analitika podatkov in novi načini spremljanja tekem, že spreminjajo način igre in interakcijo z gledalci. V prihodnje bodo vse te in še nadaljnje spremembe vplivale na to, kako bomo mlade nagovarjali z nogometnega vidika. Pomembno bo prilagoditi predstavitev športa sodobnim trendom, pri tem pa ohraniti temeljne vrednote in identiteto nogometa. Strateška vprašanja, kot so morebitne spremembe nogometnih pravil, povečevanje medijske izpostavljenosti, vpliv tehnologije na igrišču in ob njem ter način dela z mladimi, bodo zagotovo v ospredju razprav. Nogomet bo moral ostati dinamičen in atraktiven, da bo obdržal pozornost novih generacij, a hkrati ohraniti svoj tradicionalni čar, ki ga dela edinstvenega. Vse te spremembe niso pomembne samo za nogomet, temveč odražajo širše premike v družbi. Nogomet kot globalni fenomen bo še naprej povezan s tehnologijo, mediji in spremembami v navadah ljudi. Ključni izziv bo najti pravo ravnovesje med modernizacijo športa in ohranjanjem njegove univerzalne privlačnosti, ki že desetletja povezuje ljudi po vsem svetu.

Kakšne so vaše želje za leto 2025?

O nogometnih željah sem povedal že dovolj, saj smo si za prihodnost slovenskega nogometa zastavili jasne cilje, ki jih želimo doseči. Tako da bi zdaj izpostavil, da si za leto 2025 želim predvsem zdravja, tako zase kot za vse druge. Prav tako si želim, da bi kot družba ohranili zdrav razum, da bi se znali povezovati in skupaj graditi prihodnost, v kateri bo prostor za šport, razvoj in medsebojno spoštovanje. Želim si, da bi se čim prej ustavili nesmiselni vojni spopadi po svetu in da bi bil mir za vse ljudi.

Tekst: Matjaž Krajnik za Naš nogomet, december 2024
Foto: Arhiv NZS

SORODNE NOVICE

  • 12.12.2024 | NZS
    Zveza pripravila prednovoletni sprejem, nagrada predsednika NZS Branku Oblaku
    Nogometna zveza Slovenije je v Ljubljani pripravila tradicionalno prednovoletno srečanje, na katerem so se v slavnostnem duhu spomnili vrhuncev uspešnega leta 2024. Obenem so prvič podelili tudi nagrado predsednika NZS, ki jo je dobil Branko Oblak.
  • 05.12.2024 | NZS
    Milenko Aćimović imenovan za direktorja reprezentanc Slovenije
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) sporoča, da je Izvršni odbor NZS na mesto direktorja nogometnih reprezentanc Slovenije imenoval selektorja reprezentance do 21 let, Milenka Aćimovića. Njegov mandat bo trajal do 30. novembra 2026.
  • 05.12.2024 | NZS
    Izvršni odbor NZS začel novo mandatno obdobje
    Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije (NZS) se je danes sestal na svoji konstitutivni seji po decembrskih volitvah. Na seji, ki je potekala v na Brdu pri Kranju, so člani odbora obravnavali ključne usmeritve in cilje za prihajajoče mandatno obdobje, pri so sprejeli sklepe o razdelitvi solidarnostnih sredstev, ki jih klubi prejmejo na podlagi nastopov slovenskih klubov v evropskih tekmovanjih za sezono 2023/2024.
  • 22.11.2024 | NZS
    Disciplinski sodnik izrekel kazni po derbiju
    Disciplinski sodnik Nogometne zveze Slovenije je izrekel kazni zaradi nešportnega in neprimernega vedenja navijačev Olimpije in Maribora na tekmi 15. kroga Prve lige Telemach, ki je bila odigrana 10. novembra 2024.
  • 13.11.2024 | NZS
    NZS ostro obsoja incident na derbiju
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) ostro obsoja dejanje posameznikov znotraj navijaške skupine Green Dragons, ki so na tekmi med NK Olimpija in NK Maribor izobesili transparent z neprimerno vsebino, usmerjeno proti igralcu NK Maribor in slovenskemu reprezentantu Josipu Iličiću. Takšna sprevržena dejanja nimajo mesta v nogometu in so v nasprotju z vrednotami športa, ki temeljijo na spoštovanju, fair playu in pozitivnem navijanju.
  • 07.11.2024 | NZS
    Delovni posvet o zagotavljanju varnosti na nogometnih tekmah
    Na Nogometni zvezi Slovenije (NZS) se zavedamo, da je varnost na športnih prireditvah ključnega pomena za zagotavljanje pozitivne izkušnje in varnosti vseh udeležencev. Pri tem ima zasebno varovanje osrednjo vlogo, a se sooča z izzivi, kot sta pomanjkanje kadra in nezadostna strokovna usposobljenost zaposlenih.
  • 05.11.2024 | NZS
    Regijski centri za dekleta
    Nogometna zveza Slovenije nadaljuje projekt Regijskih centrov za dekleta, kjer mlade nogometašice skozi treninge pridobivajo izkušnje in se pripravljajo na zahteve višjega nivoja nogometa.
  • 25.10.2024 | NZS
    Sodelovanje Fakultete za varnostne vede in Nogometne zveze Slovenije
    Zagotavljanje visoke stopnje varnosti za vse udeležence nogometnih tekem je eno ključnih področij pri organizaciji tovrstnih dogodkov. Na pobudo izr. prof. dr. Miha Dvojmoča s Fakultete za varnostne vede (FVV) je vodja varnostni in integritete NZS, Marko Brelih sodeloval pri terenskih vajah študentov FVV.
  • 24.10.2024 | NZS
    Skupščina potrdila nov mandat Radenku Mijatoviću
    Volilna skupščina Nogometne zveze Slovenije je na današnjem zasedanju potrdila nov štiriletni mandat predsedniku NZS, Radenku Mijatoviću. Mijatović tudi na tokratnih volitvah ni imel protikandidata, kar potrjuje veliko enotnost znotraj nogometne družine. Na mesta štirih podpredsednikov so bili v prvem krogu izvoljeni Dejan Germič, Stanko Glažar, Danilo Kacijan in Gvido Mravljak, prva voljena članica IO NZS pa je postala Maja Berger Levičar.

DELI NA