Čez dober mesec dni bo več kot 1.000 slovenskih navijačev odpotovalo na Svetovno nogometno prvenstvo v JAR, kjer se bo pomerila tudi slovenska nogometna reprezentanca. Kljub temu, da cepljenja za Južno Afriko niso obvezna, je priporočljivo, da se potniki, ki potujejo v državo, pravočasno zaščitijo pred možnimi nalezljivimi boleznimi. Med drugim je priporočljivo, da navijači preverijo, kdaj so bili nazadnje cepljeni proti tetanusu. Priporočljivo je namreč, da od cepljenja ni preteklo več kot 10 let. V kolikor bodo navijači obiskali tudi oddaljena mesta znotraj Južnoafriške Republike, predvsem proti podsaharski Afriki, je priporočljivo, da dobro preučijo ogroženost območij in verjetnost okužb oziroma opravijo dodatna cepljenja (malarija, rumena mrzlica, tifus itd.) ter se posvetujejo s svojim zdravnikom. Južnoafriška Republika je tudi država z visoko stopnjo tveganja za okužbe z virusom hepatitisa A in hepatitisa B, s katerim naj bi bilo po ocenah epidemiologov okuženega kar od 10 do 15 odstotkov prebivalstva.
Generalni sekretar NZS, Aleš Zavrl navijače opozarja na pravočasno preventivno zaščito, da bo njihovo bivanje v Južnoafriški Republiki čim bolj prijetno in varno: »Na Nogometni zvezi Slovenije opozarjamo navijače, ki se odpravljajo v JAR, da čim prej poskrbijo za preventivno zaščito pred nekaterimi nalezljivimi boleznimi, ki so jim tam lahko izpostavljeni! Še posebej priporočljivo je, da se s pravočasnim cepljenjem zaščitijo proti okužbi z virusom hepatitisa A in hepatitisa B, ki je v visokem odstotku prisoten v JAR, na kar opozarjajo tudi strokovnjaki. Na Nogometni zvezi Slovenije želimo, da v času bivanja v Južnoafriški Republiki, slovenski navijači ohranijo športni duh in svoje zdravje!«
Hepatitis A je večinoma bolezen potnikov, ki se odpravijo v endemična področja, hepatitisa B in C pa sta resni kronični bolezni, ki lahko tudi več deset let potekata povsem prikrito, nato pa povzročita resne poškodbe jeter, ciroza ali celo raka na jetrih. Na okužbo z virusom hepatitisa A vplivajo slabe higienske razmere, prenaša pa se predvsem z okuženo vodo in hrano, zato je posebna pazljivost potrebna, kadar se odpravimo na potovanje v okužena področja oziroma v dežele z nizkim higienskim standardom. Virus hepatitisa B se prenaša preko krvi, s tveganimi spolnimi odnosi oziroma znotraj skupnega gospodinjstva, pri souporabi osebnega pribora (zobna ščetka, britvica itd.), pri neprofesionalni tetovaži, piercingu, naključnem vbodu z okuženo iglo, intravenskem injiciranju drog, ob večjih medicinskih posegih pri slabih higienskih razmerah.
Proti hepatitisu A in B se lahko zaščitimo s pravočasnim cepljenjem. Priporočljivo je, da potnik prvi odmerek prejme približno 2 do 3 tedne pred potovanjem, drugi odmerek čez 14 dni, s tretjim odmerkom pa se zaščiti čez 6 do 12 mesecev.
Tekst: NZS
Foto: Drago Wernig