28.11.2010 | NZS
Od dijakov do Bloudka in preko Pevaleka do Jabulanija

Organiziran nogomet v Sloveniji traja dlje, kot seže zgodovina svetovnih prvenstev, kamor smo se – mimogrede, kot ena manjših reprezentanc uvrstlili že dvakrat. V 90. letih, kolikor obstaja Nogometna zveza Slovenije, pa se ravno veliko v samem nogometu ni spremenilo.

V tem času je majhna država s sončne strani Alp spisala vrsto odmevnih uvrstitev, v nogometni svet poslala številne izjemne sodnike, delegate, se uvstila na evropsko in svetovno prvenstvo, igrala v Ligi prvakov, danes pa ime Slovenije po svetu širijo reprezentanti, ki teden za tednom predstavljajo uganko nasprotnikom. Je že res, da smo majhni, kar pa ne zmanjšuje deleža, ki ga doprinašamo k najbolj razširjenemu športu na svetu.

V času, odkar obstaja Nogometna zveza Slovenije, je bilo odigranih že 19 svetovnih prvenstev, del tega dogajanja je bila tudi Slovenija v letih 2002 in 2010. Iz nekaj sto navdušenih žogobrcev v prejšnjem tisočletju, se država danes lahko pohvali s preko 33.000 registriranimi igralci in skoraj 1000 sodniki ter njihovimi pomočniki. Ti so bili sprva na igriščih trije, danes pa je želja, da bi na tekmah pravico delila šesterica, ravno na slovenskih tleh pa je bila ta ideja šestih sodnikov preizkušena prvič. Dolga leta so bili sodniki brez izjeme oblečeni v črno, pred leti pa so posegli tudi po barvah. Edino vodilo je, da se morajo razlikovati od barve dresov obeh klubov.

Število nogometašev se je v dobrih 100 letih zmanjšalo na 11, medtem so sledile še prepoved igre z roko, rojstvo vratarjev, dokončno zapisano pravilo o prepovedanem položaju, ... Sprva so pri nas nogomet igrali dijaki. Ti so sami skrbeli za igrišče, opremo, organizacijo kluba Hermes – kar si danes ne znamo predstavljati. Sprva je bilo na igrišču 12 ali 14 igralcev, šele kasneje po 11 na vsaki strani. Tudi igrišča sprva niso ustrezala pravilom igre, kakršna poznamo danes.

Dresi so bili debelejši, vroči in niso se zlahka posušili. Danes pa reprezentanti igrajo v predelanih, vedno bolj celo recikliranih dresih, ki odvajajo vlago in so povsem lahki ter prirejeni tako, da prenesejo sonce, dež, veter in mraz. Tudi nogometni čevlji – kopačke so bile nekoč težje in manj kvalitetne. Žoga je danes vse lažja in bolj vzdržljiva, predvsem pa odporna na večino vremenskih pogojev. Usnjena žoga in prvi nogometni čevlji, ki jih je v Slovenijo prinesel Stanko Bloudek, so le še spomin na to, kako se je vse skupaj začelo razvijati na naših tleh.

Eden od mejnikov nogometne igre v Sloveniji je bil obisk praške Slavije, kjer je Ilirija sicer visoko izgubila, a ob tem prvič dobila stik s tem, kako se igra nogomet. Leta 1929 je reporter Mirko Pevalek kot prvi prenašal nogometno tekmo preko radijskih sprejemnikov. Komentiral je dvoboj večnih rivalov – Ilirije in Primorja.

Slovenija je leto dni po osamosvojitvi že postala polnopravna članica FIFE, prvo državno prvenstvo pa se je igralo v sezoni 1991/92, ko je nastopilo kar 21 klubov.  Junija 1995 pa se je rodila liga 10.

Veliko pozornosti je bilo usmerjene na žogo. Okroglo usnje, ki danes to ni več, je tisto, zaradi česar je nogomet najbolj postranska stvar na svetu. Začelo se je z žogo iz svinjske kože, kjer ob robu igrišča še niso poznali pobiralcev žog, kar je zaradi iskanja žoge večkrat pomenilo nekoliko daljšo igro, do aerodinamične žoge iz 25 segmentov, revolucije v 20 belih in 12 žrnih delov in nenazadnje mepredvidljive sintetične (sicer so jih poznali že pred 24 leti) žoge Jabulani.

Revolucionarno je bilo tudi leto 1970, ko so mali zasloni prvič ponudili barvno predvajanje svetovnega prvenstva.

Danes si brez vrhunskih materialov, žoge, dovršenih kopačk, narejenih po meri igralcev, pobiralcev žog in neustrašne dvaindvajseterice nogometa sploh ne znamo predstavljati. Čeprav nekateri negodujejo nad povečanim številom sodnikov, drugi omenjajo snemanje spornih odločitev, pa se zdi, da nogomet bolj dovršen kot je, ne more biti. A čez 50 let bo zagotovo vse drugače.

Tekst: Andreja Potočnik
Foto: Arhiv NZS

SORODNE NOVICE

  • 13.12.2024 | NZS
    Radenko Mijatović: "Nogomet je resnično povezal Slovenijo"
    Decembrski intervju s predsednikom Nogometne zveze Slovenije v reviji Naš Nogomet je postal že večletna tradicija, ob izteku leta 2024 pa je imel Radenko Mijatović še toliko več razlogov za zadovoljstvo.
  • 12.12.2024 | NZS
    Zveza pripravila prednovoletni sprejem, nagrada predsednika NZS Branku Oblaku
    Nogometna zveza Slovenije je v Ljubljani pripravila tradicionalno prednovoletno srečanje, na katerem so se v slavnostnem duhu spomnili vrhuncev uspešnega leta 2024. Obenem so prvič podelili tudi nagrado predsednika NZS, ki jo je dobil Branko Oblak.
  • 05.12.2024 | NZS
    Milenko Aćimović imenovan za direktorja reprezentanc Slovenije
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) sporoča, da je Izvršni odbor NZS na mesto direktorja nogometnih reprezentanc Slovenije imenoval selektorja reprezentance do 21 let, Milenka Aćimovića. Njegov mandat bo trajal do 30. novembra 2026.
  • 05.12.2024 | NZS
    Izvršni odbor NZS začel novo mandatno obdobje
    Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije (NZS) se je danes sestal na svoji konstitutivni seji po decembrskih volitvah. Na seji, ki je potekala v na Brdu pri Kranju, so člani odbora obravnavali ključne usmeritve in cilje za prihajajoče mandatno obdobje, pri so sprejeli sklepe o razdelitvi solidarnostnih sredstev, ki jih klubi prejmejo na podlagi nastopov slovenskih klubov v evropskih tekmovanjih za sezono 2023/2024.
  • 22.11.2024 | NZS
    Disciplinski sodnik izrekel kazni po derbiju
    Disciplinski sodnik Nogometne zveze Slovenije je izrekel kazni zaradi nešportnega in neprimernega vedenja navijačev Olimpije in Maribora na tekmi 15. kroga Prve lige Telemach, ki je bila odigrana 10. novembra 2024.
  • 13.11.2024 | NZS
    NZS ostro obsoja incident na derbiju
    Nogometna zveza Slovenije (NZS) ostro obsoja dejanje posameznikov znotraj navijaške skupine Green Dragons, ki so na tekmi med NK Olimpija in NK Maribor izobesili transparent z neprimerno vsebino, usmerjeno proti igralcu NK Maribor in slovenskemu reprezentantu Josipu Iličiću. Takšna sprevržena dejanja nimajo mesta v nogometu in so v nasprotju z vrednotami športa, ki temeljijo na spoštovanju, fair playu in pozitivnem navijanju.
  • 07.11.2024 | NZS
    Delovni posvet o zagotavljanju varnosti na nogometnih tekmah
    Na Nogometni zvezi Slovenije (NZS) se zavedamo, da je varnost na športnih prireditvah ključnega pomena za zagotavljanje pozitivne izkušnje in varnosti vseh udeležencev. Pri tem ima zasebno varovanje osrednjo vlogo, a se sooča z izzivi, kot sta pomanjkanje kadra in nezadostna strokovna usposobljenost zaposlenih.
  • 05.11.2024 | NZS
    Regijski centri za dekleta
    Nogometna zveza Slovenije nadaljuje projekt Regijskih centrov za dekleta, kjer mlade nogometašice skozi treninge pridobivajo izkušnje in se pripravljajo na zahteve višjega nivoja nogometa.
  • 25.10.2024 | NZS
    Sodelovanje Fakultete za varnostne vede in Nogometne zveze Slovenije
    Zagotavljanje visoke stopnje varnosti za vse udeležence nogometnih tekem je eno ključnih področij pri organizaciji tovrstnih dogodkov. Na pobudo izr. prof. dr. Miha Dvojmoča s Fakultete za varnostne vede (FVV) je vodja varnostni in integritete NZS, Marko Brelih sodeloval pri terenskih vajah študentov FVV.
  • 24.10.2024 | NZS
    Skupščina potrdila nov mandat Radenku Mijatoviću
    Volilna skupščina Nogometne zveze Slovenije je na današnjem zasedanju potrdila nov štiriletni mandat predsedniku NZS, Radenku Mijatoviću. Mijatović tudi na tokratnih volitvah ni imel protikandidata, kar potrjuje veliko enotnost znotraj nogometne družine. Na mesta štirih podpredsednikov so bili v prvem krogu izvoljeni Dejan Germič, Stanko Glažar, Danilo Kacijan in Gvido Mravljak, prva voljena članica IO NZS pa je postala Maja Berger Levičar.

DELI NA