Trenerska šola NZS prof. Branko Elsner je letos pripravila usposabljanje strokovnih kadrov za naziv Strokovni delavec 2 – športno treniranje – mali nogomet / futsal 2. stopnja Trener futsal UEFA B. Usposabljanje se je začelo 5. maja in se bo sklenilo 8.6. Obsega pa 120 ur usposabljanja, od tega 62 ur teorije, 38 praktičnega dela in 20 ur predagoško-trenerske prakse v klubu.
„Uvodoma bi želel poudariti, da smo glede na pretekle izkušnje z usposabljanji za Futsal trenerje pristopili nekoliko bolj celostno in v sodelovanju z različnimi akterji. Poslušali smo problematiko trenerjev in zlasti analizirali problematiko vodenja ekip v futsalu, kjer smo ugotovili, da mnogi nimajo ustrezne usposobljenosti za vodenje ekip. To je bila tudi posledica tega, da so v preteklosti določeni tečaji odpadli ali zaradi obdobja korone ali zaradi premajhnega števila prijav. Vodstvo NZS se je odločilo, da bo v letošnjem letu sofinanciralo šolnine kandidatov na področju futsala. Kandidatom smo omogočili tudi, da se nekatere vsebine posluša preko spleta in jim s tem omogočili lažjo logistiko in nižje stroške za opravljanje tečaja,“ uvodoma pove Iztok Kavčič, ki je na Nogometni zvezi Slovenije vodja usposabljanj trenerjev. Potem Iztok Kavčič nadaljuje:
„Kot zadnje bi pa poudaril ekipni pristop v organizaciji tečaja za Futsal UEFA B, kjer bi izpostavil tri ključne sodelavce in sicer uvodoma Vanjo Starčevića, ki je znotraj našega oddelka zadolžen za organizacijo UEFA B in Futsal UEFA B. Vanja je zelo dobro in učinkovito pripravil urnik, da je določene vsebine združil med obema tečajema 2. stopnje ter da usposabljanje poteka delno preko spleta. Potem bi izpostavil Staneta Kokalja, ki je naredil dobro promocijo in v komunikaciji s klubi spodbujal kandidate, da se vpišejo na sofinancirane tečaje NZS. Tako imamo na obeh tečajih izredno dober vpis: na Futsal UEFA B 16 kandidatov in na Futsal C rekordnih 30 novih kandidatov za trenerski poklic. Kot zadnjega, ampak zelo pomembnega, bi pa izpostavil g. Dušana Razborška, ki je največ prispeval za pridobitev specializiranih predavateljev iz sveta futsala in za nemoten potek tečaja v Litiji ter proces mentorstva med moduli, ki ga peljemo skupaj z ZNTS. Menim, da je prav mentorstvo med moduli skupaj z interaktivnostjo med tečaji izredno velik korak naprej v naših usposabljanjih. Ta projekt smo uspeli štartati letos na osnovi dobrega sodelovanja z našo trenersko organizacijo.“
Poteka in struktura usposabljanja
„Usposabljanje Futsal UEFA B vsebuje 120 ur, ki so razdeljena na 62 ur teorije in 38 praktičnega dela, ki se v treh vikendih meseca maja odvijajo v predavalnici in športni dvorani Gimnazije Litija ter 20 ur pedagoške prakse. Prvi del usposabljanja zaključijo s samostojnim prikazom treninga. V mesecu juniju nato slušatelje čaka še šestdni predavanj na daljavo. Kasneje bo vsakemu od njih določen še mentor, ki bo trenerja dvakrat obiskal v njegovem klubu, kjer bo opazoval njegov trening ter mu pri tem svetoval in ga usmerjal. Slušatelji morajo ob tem izdelati in mentorju predati sestavo posameznih treningov, tedenskega in mesečnega načrta. Na koncu sledi še izpit, ki je sestavljen iz celotnega predmetnika šolanja,“ Vanja Starčević, vodja za Futsal UEFA B, opiše strukturo in potek usposabljanja.
Predavatelji in pomen usposabljanja
„Z veseljem lahko ugotovimo, da sta med predavatelji tudi dva UEFA in FIFA inštruktorja Mičo Martić in Dušan Matić. Ostale predmete iz futsal vsebin bodo slušateljem predstavili Tadej Levstek, Andrej Dobovičnik in Dušan Razboršek. Vsebine iz splošnih vsebin pa bodo predstavili uslužbenci NZS ali pa njihovi zunanji strokovni sodelavci Vanja Starčevič, Dejan Kopasič, Domagoj Šutalo, Jani Sajko, dr. Samo Masleša, dr. Nina Makuc in dr. Darjan Smajla. Seveda bodo slušateljev predstavili vsak svoja bogata znanja iz obstoječega predmetnika in svoje strokovne usposobljenosti in že zdaj je jasno, da so udeleženci s predstavljenim zelo zadovoljni,“ pa pove Dušan Razboršek, zunanji sodelavec za Futsal UEFA B v Litiji, in podpredsednik ZNTS. „Strokovna usposobljenost kadra je za razvoj posamezne športne panoge in seveda s tem tudi futsal z naskokom najbolj pomembna. Usposobljeni trenerji so tisti, ki so za delovanje kluba med najbolj pomembnimi, tako da skupaj z vodstvom, igralci, pripadniki, pokrovitelji in drugimi sodelavci kluba omogočijo odličen in dolgotrajen obstoj. Strokovno usposobljen kader je tudi tisti, ki se maksimalno posveča delu z otroki različnih starosti, ki so osnova za delovanje vseh klubov,“ še zaključi Dušan Razboršek.
Tekst: D.P.
Foto: Nzs.si