Na Brdu pri Kranju se je v prejšnjem tednu v okviru licenciranja nogometnih klubov odvijal finančni seminar NZS. Vsakoletni seminar je namenjen predvsem pripravi klubov na prihajajoči licenčni postopek. Seminarja se je udeležil tudi generalni sekretar NZS, Aleš Zavrl, ki je poudaril, da je napredek sistema licenciranja viden v večji transparentnosti poslovanja, številnih izboljšavah na infrastrukturnem področju in vedno večji kredibilnosti nogometa kot panoge.
Člani licenčnega oddelka NZS so v začetku predstavnikom kluba podali nekaj splošnih informacij za posamična področja pred začetkom licenčnega postopka 2012/13. Sledila je predstavitev primerjalne analize na področju licenciranja v Evropi, pripravljen s strani Uefe ter predstavljen na nedavnem UEFA licenčnem seminarju na Dunaju. NZS sta na Dunaju predstavljala Andrej Zalar in Siniša Mitrović, ki sta predstavnikom klubov tudi predstavila zaključke analize. Ta med drugim ugotavlja, da 48 držav pod okriljem Uefe izvaja sistem licenciranja v domačih ligah, med petimi državami, kjer licenciranja ne izvajajo pa so Anglija, Španija, Francija, Androa in Črna Gora.
V letu 2011/12 je UEFA zavrnila 133 klubov za vstop v evropska tekmovanja, od 159 razlogov za zavrnitev licenc pa je bilo kar 42% zavrnitev finančne narave.
Analiza prav tako ugotavlja, da sta na območju Evrope najbolj pogosti najvišji ligi z 12. oziroma 16. klubi, trend v zadnjih letih pa se nagiba k manjšemu številu klubov. Tako je Wales v zadnjih osmih letih z 18 klubov v najmočnejši ligi prišel na najpogostejšo številko 12.
Sicer pa so v analizi bili predstavljeni še podatki o obisku, kje je slovenska liga med sezonama 2009/10 in 2010/11 zabeležila rast skoraj 40 odstotno rast, še vedno pa je zasedenost stadionov manj kot 30 odstotna, podobno kot na Cipru, Slovaškem, medtem ko je v odstotkih, glede na kapacitete stadionov, zasedenost stadionov v Srbiji in na Hrvaškem nižja kot pri nas.
V drugem delu je bil seminar namenjen finančnim kriterijem, katere je predstavil namestnik vodje licenčnega oddelka in vodja področja pravnih in finančnih kriterijev, Siniša Mitrović. Mitrović se je tako dotaknil finančnega nadzora in finančnega fair playa, tako s strani NZS kot UEFA, kriterijev za zagotovitev UEFA licence in finančnih kriterijev v 1. SNL.
Sicer pa je v uvodu seminarja prisotne nagovoril tudi generalni sekretar Nogometne zveze Slovenije, Aleš Zavrl. "Ko smo leta 2001 začenjali z uvajanjem projekta licenciranja nogometnih klubov, smo se zelo dobro zavedali, da gre za enega od najpomembnejših korakov pri stabilizaciji slovenskega nogometa," je povedal začetnik licenciranja pri nas, ki ugotavlja, da so bili zaradi uvedbe licenciranja storjeni bistveni premiki, nujni za nadaljnji razvoj našega športa in potrbna vsebinska ter organizacijska preoblikovanja v številnih nogometnih sredinah. Seveda pa je v letih sledila tudi nujna negativna selekcija.
"Na Nogometni zvezi Slovenije igro jemljemo resno in se zelo dobro zavedamo, da smo v istem nogometnem čolnu, ki ga moramo skupaj varno pripeljati do naslednjega pristana," je še povedal zdajšnji generalni sekretar, ki se zaveda, da licenciranje samo po sebi ne odpravlja vseh tveganj, predstavlja pa pregledne okvirje za delovanje vseh nogometnih subjektov. "Vse resne analize stanja kažejo, da bi bila situacija, če v Sloveniji ne bi uvedli sistema licenciranja, v tej gospodarski situaciji bistveno slabša. In tudi v tem je treba iskati bodoče komparativne prednosti slovenskega nogometa tako na nacionalni kot mednarodni ravni. "
Nogometna zveza Slovenije bo tudi v bodoče:
- krovno skrbela za regularnost in kredibilnost tekmovanj pod našim okriljem;
- klube obravnavala neodvisno, enakopravno, pregledno in dosledno v skladu s predpisi;
- klubom nudila strokovno pomoč na vseh v licenčni sistem vključenih področjih;
- težila k zagotavljanju boljšega športno-poslovnega okolja za delovanje celotnega nogometa
Tekst: NZS/MaK
Foto: NZS/RPČ