V četrtek so se v Domžalah na delovnem srečanju sestali vodilni možje Nogometne zveze Slovenije in Združenja 1. slovenske nogometne lige. Ob obeh predsednikih, mag. Ivanu Simiču in Branku Florjaniču, so se sestanka udeležili še podpredsedniki in generalni sekretar NZS ter podpredsednik in direktor Združenja ter predsedniki oziroma direktorji klubov 1. slovenske nogometne lige. Srečanje je bilo pomembno tako zaradi obravnavanih tem, kot tudi zaradi pogloblitve sodelovanja med NZS in ZNPL.
Udeleženci so pozornost posvetili več aktualnim temam v slovenskem nogometu.
Združenje je ponovno predstavilo svojo pobudo o razširitvi 1. SNL na 12 klubov. NZS je delovno gradivo o tem že obravnavalo na 1. seji izvršnega odbora in sklenilo, da je potrebno vse aktivnosti v zvezi s tem zaključiti do konca junija 2009, opraviti pa bo treba analizo tekmovalnega sistema v celotni piramidi.
Klubi 1. SNL so dali pobudo o možnosti tekmovanja t. i. »druge ekipe« prvoligaških klubov v 3. SNL ali o ustanovitvi lige do 21 let, za kar pa v tem trenutku ni realnih ekonomskih pogojev. Strokovne službe NZS bodo preučile predlog glede dviga starostne meje v mladinski kategoriji.
NZS in Združenje sta se strinjala, da je potrebno še nadgraditi dobro medsebojno sodelovanje pri delu z mladimi na osnovi sprejetega srednjeročnega mladinskega programa NZS, poseben poudarek pa med drugim nameniti še večjemu izobraževanju trenerjev, ki skrbijo za naše mlade nogometaše. Glede na število mladih igralcev, ki jih Slovenija ima, je kvalitetno delo v selekcijah še kako pomembno.
Ocenili so, da je sodelovanje s sodniško organizacijo sicer korektno, nadgraditi pa je potrebno medsebojno komunikacijo v smislu informiranja in izobraževanja. Potrebna je tudi nekoliko večja odprtost sodniške organizacije do športne javnosti, seveda ob upoštevanju neodvisnosti sodniške organizacije.
Beseda je tekla tudi o nekaterih projektih Združenja, ki imajo tako ali drugače stične točke z NZS. V prvi vrsti je šlo za različne tržne aktivnosti, ki jih je potrebno povezati na mestih, kjer se da doseči dodatno sinergijo. Podobno velja tudi za razne oblike izobraževanja klubskih delavcev, ne samo iz klubov 1. SNL, temveč tudi 2. in 3. SNL.
V nadaljevanju srečanja je bilo največ pozornosti namenjene finančni krizi in gospodarski recesiji, ki je zajela tudi slovenski klubski nogomet in se kaže v odpovedi sponzorskih pogodb, znižanju že dogovorjenih pogodb, izredni težavi pri pridobitvi novih sponzorjev in tudi padcu zneskov iz naslova odškodnin pri prodaji igralcev v tujino.
Na osnovi podrobne analize obstoječega stanja so klubi 1. SNL enotni, da je potrebno znižati proračune v povprečju najmanj za 30%. Kar posledično pomeni, da se bodo morali ob klestenju izdatkov na vseh ravneh v tem kontekstu znižati tudi prejemki igralcev, ki predstavljajo v proračunih klubov od 60 do 75% vseh stroškov. Tako kot v nekaterih podjetjih pa bo žal tudi v klubih najverjetneje prišlo do odpuščanja določenega števila igralcev.
Več kot dve uri trajajoča konstruktivna razprava je potrdila, da so delovna srečanja med najvišjimi predstavniki obeh organizacij še kako potrebna in koristna za nadaljnji razvoj slovenskega nogometa. Glavni namen srečanja je bil, da danes in jutri skupaj postorimo še več in bolje kot v preteklosti na podlagi korektnega dialoga in medsebojnega spoštovanja ob jasni razmejitvi pristojnosti in odgovornosti.
Tekst: ZNPL/NZS
Foto: Vid Ponikvar