Program množičnosti, imenovan Nogomet za vse, ki ga podpira UEFA s svojim Grassroots programom, je lani vnesel nekaj novosti tako glede definicije množičnosti kot tudi filozofije, ki se zdaj veliko bolj osredotoča na klube in njihovo delovanje. Strokovni programi v nogometu so med seboj povezani in prepleteni, zato je edini učinkovit pristop k spodbujanju razvoja slovenskega nogometa medresorsko povezovanje, saj lahko le tako dosežemo želene rezultate. Eden izmed takšnih programov je program Kategorizacije nogometnih klubov, ki je začel delovati v pretekli sezoni in je bil potrjen s strani Izvršnega odbora Nogometne zveze Slovenije.
Program zagotavlja jasen vpogled v stanje klubskega nogometa. Na eni strani so klubi, ki delujejo na ravni odličnosti, na drugi strani klubi, ki so uspešni na področju množičnosti, obravnavani pa so tudi klubi, ki zagotavljajo priložnost za nogometno igro vsem zainteresiranim, še posebej pa najmlajšim. Program je dokazal, da so slednji še kako pomembni, saj iz njih izhaja mnogo reprezentantov in igralcev prvih lig vseh kategorij, med njimi tudi kakšen najvišjega ranga. Ponuditi nogomet vsem in povsod ter zagotoviti klubsko selektivno pot za vsakega igralca je nujno orodje za to, da slovenski nogomet doseže konkurenčnost tudi na najvišji kakovostni ravni. Hkrati pa ta program nogometnim delavcem tako na klubski kot krovni ravni MNZ in NZS omogoča, da v realnem času spremljajo stanje klubskega nogometa in sprejemajo odločitve za spodbujanje in izboljšanje stanja na vseh ravneh.
Prva kategorizacija je pokazala, da imamo v Sloveniji predvsem amaterski nogomet, saj le 5 % klubov deluje na najvišji ravni, imenovani raven odličnosti. Pokazala se je težava, povezana z velikostjo regij, saj med njimi obstajajo velike razlike tako, kar zadeva število prebivalcev, kot glede razvitosti infrastrukture. Samo 24 % klubov v Sloveniji ima vzpostavljeno celotno piramido ekip od U-9 do članske ekipe, medtem ko je kar 76 % klubov nima. Letošnji rezultati kažejo na premik v klubih na ravni A2, saj smo pridobili dva kluba, kar pomeni, da je odstotek klubov brez celotne piramide padel na 71 %. To je zagotovo pohvalno in spodbuden začetek spremljanja. Na žalost pa opažamo tudi, da je prenehalo delovati 6 klubov najnižjega ranga, kar morda ni odločilno, je pa vsekakor pomembno. Regijski skrbniki nogometa bi tako morali preveriti, kaj lahko naredijo, da nogomet na teh območjih ponovno oživi.
To orodje nam služi kot ogledalo našega učinka na slovenski nogomet in kot spodbuda odgovornim delavcem v krovnih organizacijah, kamor spada seveda tudi NZS, da se v prihodnje bolj načrtno posvetijo spodbujanju lokalnih nogometnih vsebin, ki so podlaga in prvi korak k selektivnemu izboru najboljših igralcev. Za bolj podrobne informacije obiščite spletno stran: https://www.nzs.si/Nogomet_za_vse/Programi/Kategorizacija_nogometnih_klubov
Tekst: RK
Foto: MaK