V treh dosedanjih pokalnih krogih (in predkrogu) je padlo 136 golov na 20 tekmah, kar je v povprečju skoraj sedem zadetkov na srečanje. Največ jih je padlo na tekmi med Železničarjem in Kleparstvom Šinko Serdica v predkrogu septembra 2009 (12), še gol več pa v prvem krogu med Črenšovci in Tolminom.
Predkrog je prinesel dve srečanji, kjer so bila moštva natančna petnajstkrat. Čeprav je tekma med Kalcer Vodotermom in Kranjem postregla zgolj s tremi natančnimi namerami proti golu nasprotnika. Zmagovalci so se uvrstili v prvi krog, kjer pa jih je čakala Olimpija. Če so sprva zadeli dvakrat, pa so zeleno-beli zmagali z izidom 5:1. Drugi par med Železničarjem in Kleparstvom Šinko Serdica je postreglo s poplavo zadetkov. Če je v prvem polčasu padlo toliko zadetkov, kot je bil končni izid druge tekme, sta ekipi v drugem delu stopili na plin in tekmo končali z izidom 8:4. V nadaljevanju pa je zmagovalce čakal Labod Drava, ki je suvereno, s 3:0 izločil svojega nasprotnika.
V prvem krogu je bilo na sporedu 12 tekem, veselila se je šesterica. Ob skupno 62 zadetkih jih je največ padlo na tekmi med Črenšovci in Tolminom, edino zmago z zgolj z minimalnim rezultatom pa so dosegli Stojnci, ki so nekoliko presenetljivo ugnali Belo krajino. Kasneje edini četrtfinalist Triglav Gorenjska je tesno z 2:1 premagal Aluminij. Naslednji krog je prinesel štiri srečanja manj (osem) in posledično tesnejše dvoboje, kjer se je mreža tresla 39-krat. Z največjo razliko (petih zadetkov) so Goričani premagali Črenšovce, Maribor pa z golom izločil Olimpijo. Koprčanom, ki so bili natančni dvakrat, je za napredovanje zmanjkalo vsaj še dvakrat toliko zadetkov, Domžale pa so Labod Dravo izločili po izidu 3:2.
Četrtfinalni obračuni so zreducirali število zadetkov, saj se je v štirih dvobojih pomerilo kar sedem prvoligašev in častni predstavnik nižje lige Triglav Gorenjska. Ob kvalitetnejših moštvih je bilo pričakovati predvsem bolj taktično in domiselno igro, ki izhaja iz obrambe in šele nato postaja ofenzivna. Enajst zadetkov s prvih srečanj ter še dva manj s povratnih obračunov so ponudili dobre nogometne predstave in več kombinatorike ter dinamike v sami igri. Še največ (deset) zadetkov sta skupaj zbrali moštvi Triglav Gorenjske in Maribora, medtem, ko so na preostalih obračunih gledalci videli precej manj natančno izvedenih strelov na gol. Domžale so bile proti Gorici natančne dvakrat, Nafta je s skupnim izkupičkom 4:1 potovala v naslednji krog, Celjani pa na krilih kapetana napredovali v polfinale.
Strelsko najbolj učinkovit v pokalnem tekmovanju je bil do sedaj nogometaš Celja, tudi prvi strelec moštva, 31-letni napadalec Slaviša Dvorančič, ki se je med strelce vpisal kar šestkrat, dva zadetka manj je za Domžale prispeval Džengis Čavušević, ki je medtem že zapustil letošnje polfinaliste, trikrat pa je bil natančen prvi strelec Nafte, napadalec Dalibor Volaš.
Da pa vedno niso ključni najboljši strelci nakazuje dejstvo, da so četrtfinalna srečanja odločili tudi nogometaši, ki ne sodijo v strelski vrh. Zatorej zlato pravilo o trdem prijemu napadalcev ne vzdrži in mora biti obrambna linija na preži vsakič, ko proti njihovim vratom krene obetavna akcija nasprotnega moštva.
Tekst: Andreja Potočnik
Foto: Vid Ponikvar