Star pregovor pravi, ne sodi dneva po jutru. Če bi ga sodili v primeru Boštjana Cesarja in njegove reprezentančne kariere, najbrž nikoli ne bi postal njen kapetan, sploh pa ne rekorder po številu nastopov.
V reprezentančnem dresu je namreč debitiral 12. februarja 2003, ko je Slovenija v Novi Gorici na prijateljski tekmi gostila Švico. Obramba je klonila že v tretji minuti, končalo pa se je z 1 : 5, kar je sploh najvišji poraz slovenske reprezentance na domačih tleh. V tem letu je odigral tudi svojo prvo tekmo v kvalifikacijah za kakšnega od velikih turnirjev. V predzadnji minuti dodatnih kvalifikacij za preboj na Euro 2004 je v Zagrebu zamenjal strelca Ermina Šiljaka. Tekma se je končala z 1 : 1, a Sloveniji na povratni tekmi, na kateri je Cesar obsedel na klopi, ni uspelo unovčiti dobrega izhodišča.
Kvalifikacijsko tekmo je v udarni enajsterici prvič začel na znameniti tekmi v Celju, kjer je Slovenija 9. oktobra 2004 pod vodstvom Braneta Oblaka premagala Italijo z 1 : 0. In kakšen debi je bil to! Cesar je namreč v 82. minuti prispeval edini zadetek na tekmi. V deževni Areni Petrol je prosti strel z desne strani izvajal Nastja Čeh, Cesar je pravočasno skočil v prazen prostor, prehitel Gianluigija Buffona in na noge dvignil 9.250 presrečnih gledalcev. Italijanska reprezentanca nato ni izgubila na 25 zaporednih tekmah, vrhunec niza pa je bil naslov svetovnega prvaka, ki ga je leta 2006 osvojila v Nemčiji.
Zmaga proti Italiji je bila slovenski vrhunec kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2006. Slovenija je po italijanskem skalpu prevzela vodstvo v skupini. Po treh tekmah je imela na svojem računu sedem točk. Do konca teh kvalifikacij in vključno z naslednjimi za Euro 2008 se je znašla v črni luknji, saj je od devetnajstih kvalifikacijskih tekem zmagala le še štirikrat. A to so bila učna leta, v katerih so se kalili številni mladi igralci, ki so svoj reprezentančni vrhunec doživeli v naslednjem ciklusu, v katerem so bili uspešni in se uvrstili na svetovno prvenstvo v Južnoafriški republiki 2010.
Ogrodje nove reprezentance se je izoblikovalo na osi vratar Samir Handanović - branilec Boštjan Cesar - vezist Robert Koren - napadalec Milivoje Novaković. Štirje izkušeni igralci so pod budnim očesom Matjaža Keka znali povezati niti igre in sadove svojega dela pokazati na svetovnem prvenstvu v Afriki, kjer so proti Alžiriji (1 : 0) slavili sploh prvo zmago na velikih tekmovanjih. Nič čudnega, da je vsak od omenjene četverice vsaj enkrat nosil kapetanski trak. Ta čast je Cesarja prvič doletela prav na tekmi z Italijo. Zgodilo se je 25. marca 2011 v kvalifikacijah za Euro 2012. Tekma se je spet končala z izidom 1 : 0, le da so tokrat slavili zahodni sosedje. Zanimivo, Slovenija in Italija sta med seboj igrali sedemkrat, kar šestkrat pa so se tekme končale z izidom 1 : 0 (štiri zmage Italije, dve Slovenije).
Stalni kapetan je postal leta 2013, ko je Srečko Katanec drugič postal selektor. To vlogo je do zdaj opravljal že devetnajstkrat, s čimer zaostaja le za Darkom Milaničem, Alešem Čehom in Robertom Korenom. Posebej pa si bo zapomnil tudi zadnje gostovanje na Wembleyu, kjer je v kvalifikacijah za Euro 2016 za Slovenijo nastopil že enainosemdesetič, s čimer je na vrhu večne lestvice prehitel Zlatka Zahovića. Glede na svojo starost in dobro formo pa ima možnost, da v naslednjih letih doseže magično številko 100.
Korpulentni igralec se poleg dobre igre pred svojim kazenskim prostorom ponaša tudi z dobro igro v napadu. Ob prekinitvah namreč pogosto najde primeren prostor, od koder čaka na predložke, nato pa zapreti z udarci z glavo. Za Slovenijo je tako zabil že šest golov, s čimer je najučinkovitejši strelec med branilci. Pol toliko zadetkov so, denimo, prispevali Aleksander Knavs, Željko Milinović in Marko Šuler. Cesar je pet golov prispeval prav s streli z glavo, enkrat (na prijateljski tekmi proti Katarju) pa je navdušil z natančnim polvolejem.
Od njegove prve do zadnje tekme v dresu Slovenije je minilo 11 let in 9 mesecev. Le en Slovenec se ponaša z daljšo reprezentančno kariero, to je vratar Marko Simeunović (11 let in 10 mesecev). Boštjan Cesar tako v letu 2015 lahko podre še en slovenski rekord.
Tekst: Naš nogomet/Slavko Jerič
Foto: www.ekipa24.si, arhiv NZS