Nogometna zveza Slovenije v letu 2010 praznuje svojo 90 letnico, zato ob koncu leta pričenjamo pregled zgodovinskih mejnikov v slovenskem nogometu. Začenjamo pri Stanku Bloudku.
Slovenci nogometa nismo uvozili neposredno iz domovine tega športa. Organizirano brcanje žoge k nam pride konec 19. stoletja iz Dunaja, za uveljavitev tega športa pa je zaslužen Idrijčan, Stanko Bloudek, ki je v Slovenijo v začetku 20. stoletja prinesel prvo pravo usnjeno žogo.
Čeprav Anglija velja za rojstni kraj nogometa, pa ga majhna država na sončni strani Alp ni povzela po Otočanih, prav tako se ime ni razvilo iz angleške različice imena nogomet, pač pa gre za slovansko poimenovanje.
Stanko Bloudek je pionir mnogih športov pri nas. Uveljavil in predstavil širši javnosti jih je skoraj ducat – med njimi tudi nogomet. Čeprav je njegovo življenjsko delo ob konstrukciji Racka (Galeba), Libele, Srake in Lojzeta (gre za letala) ter avtomobila Triglav današnji ponos Planice, malokdo ve, da je trikratni jugoslovanski prvak v umetnostnem drsanju ter prvi slovenski prvak v metanju diska v Slovenijo pravzaprav prinesel osnove za danes najbolj razširjeno igro na svetu.
Iz očetove domovine je že leta 1909 prinesel prvo pravo usnjeno nogometno žogo ter nogometne čevlje oz. kopačke, če hočete. Tu pa se njegova vpletenost v nogomet še ni končala. Bil je eden od ustanoviteljev dijaškega nogometnega društva Hermes in ob prvih pravih tekmah je iz Češke priskrbel nogometne drese, ki so bili prepoznavni po belo-rdeči barvi s simboli praške Slavije.
Kot konstruktor in finančni vlagatelj je sodeloval pri izgradnji prvega modernega nogometnega igrišča. Takratnega lastnika pivovarne, Oskarja Koslerja je prepričal v najem travnika ob današnji Celovški cesti v Ljubljani in na tem mestu je zrasel stadion Ilirija, kjer je kot vnet nogometaš brcal tudi sam. Ravno leta 1911 ustanovljena SK Ilirija, prvi slovenski nogometni klub v sredisˇcˇu Kranjske in tedanjega slovenstva.
V zgodovino se je vpisal tudi kot projektant, odgovoren za rojstvo smučarskih poletov, ko je leta 1936 prvi tekmovalec preskočil takrat magično mejo 100 metrov.
Bloudkovo priznanje, kot najvišje priznanje v športu pri nas, je prejelo tudi nekaj uglednih ljudi z nogometnega sveta. Ob prelomu tisočletja je bil za življenjsko delo v nogometu nagrajen Branko Elsner ter njegov soimenjak, sicer pa najboljši slovenski nogometaš prvih 50 let po oceni Evropske nogometne organizacije, Branko Oblak.
Tekst: Andreja Potočnik
Foto: Arhiv NZS